Join TwelfthMan now!

Second XI results - 2005

(dates at start of results are match start dates)

April

19: Second XI Championship, High Wycombe: MCC Young Cricketers 88 and 62 (J A R Blain 4-24), Yorkshire Second XI 253 (C E W Silverwood not out 71, S A Robert 4-38). Yorkshire Second XI won by an innings and 103 runs.

20: Second XI Championship, Belper Meadows: Northamptonshire 154-9dec & 152-3 (TW Roberts 90no), Derbyshire 280-6dec (GM Smith 62). Match drawn.

26: Second XI Championship, Headingley: Yorkshire: 210 & 322-2 (A McGrath 203, JJ Sayers 61no), Durham: 257-8 dec. Match drawn.

27: Second XI Championship, Moseley: Warwickshire 344. (Troughton 93, Warren 61, Davies 4-77), Glamorgan 182 (Rees 47, Troughton 5-45, Anyon 4-35) & 161. Warwickshire won by an innings and 1 run.

27: Second XI Championship, Lady Bay Sports Club: Nottinghamshire 202-7 (R J Warren 52no), Lancashire 201-5 (A R Crook 73). Match drawn.

May

2: Second XI Championship, Cottam: Derbyshire 364-9 dec & 37-1 v Lancashire 187 & 210. (P Havell 4-50). Derbyshire won by nine wickets.

4: Second XI Championship, County Ground, Bristol: Gloucestershire 297-9 (JA Pearson 105) & 247-3 (GP Hodnett 97no, RJ Sillence 52no), Glamorgan 250-7 dec (BJ Wright 80, AD Shaw 72) & 161-4 (AD Shaw 67no). Match drawn.

10: Second XI Championship, New Rover: Yorkshire 363-7 dec and 167-9 dec. Northamptonshire 252 and 159-8. Match drawn.

11: Second XI Championship, Sutton: Sussex 312-9 dec (CD Nash 141, TR Ambrose 53) & 232-8 dec (LJ Wright 100), Surrey 93 (CD Edwards 8-64) & 165. Sussex won by 286 runs.

11: Second XI Championship, Trent Bridge: Nottinghamshire 212 and 267 (D Cameron 116), Gloucestershire 381-9 dec and 102-5. Gloucestershire won by five wickets.

11: Second XI Championship, Rose Bowl: Hampshire 212 and 404-8 dec (G A Lamb 167no, C C Benham 99), Warwickshire 493 (R McLaren 220no). Match drawn.

18: Second XI Championship, Coventry: Lancashire 291 (P Horton 115, S Croft 74, I Westwood 5-30) and 176-6 Dec, Warwickshire 144 (K Hogg 4-25) and 140 (A Crook 6-50). Lancashire won by 183 runs.
Grace Road: Derbyshire 529-8dec (BJ France 103, NGE Walker 100no, H Adnan 94, JK Maunders 4-67), Leicestershire 309 (JL Sadler 81, NGE Walker 4-91) & 322-9 (JL Sadler 118). Match drawn.

23: Second XI Championship, Lady Bay Sports Club: Durham 363-4dec & 202-3, Nottinghamshire 303-7 (D Alleyne 180no, J Mierkalns 92) & 111. Durham won by 151 runs.

24: Second XI Championship, The Brit Oval: Surrey 426-5dec (Thompson 186, Salisbury 71, Wright 60) & 98-3, Glamorgan 183 (Cherry 64, Doran 6-38) & 472 (Grant 177, O'Shea 61). Match drawn.

25: Second XI Championship, Walmley: Hampshire 391-9 dec (MST Stokes 107), Warwickshire 215 (NS Poonia 76) & 117. Hampshire won by an innings and 59 runs.
Taunton: Sussex 367-5 dec (CD Nash 92, TR Ambrose 74) & 302-6dec (LJ Wright 145), Somerset 330-9dec (AV Suppiah 75, KA Parsons 73) & 340-8 (WJ Durston 122, SL Maggs 4-49). Somerset won by 2 wickets.

31: Second XI Championship, Belper Meadows: Surrey 289 & 43-0dec, Derbyshire 32-2dec & 160. Surrey won by 140 runs.

June

1: Second XI Championship, Cheltenham College: MCC YC 251-8dec (DLS van Bunge 65) & 138-3dec (FA Klokker 60no), Gloucestershire 28-1dec & 267-9 (K Ali 64, G Goudie 5-67). Match drawn.
Blackpool: Lancashire 269-1dec (A R Crook 122, P J Horton 103no), Northamptonshire 151-2 (TW Roberts 84). Match drawn.
Billericay: Glamorgan 363-7 dec (J Hughes 148, RN Grant 103) & 213-6 dec (RN Grant 54), Essex 300-8 dec (JE Bishop 69, TJ Phillips 51, AC
Shingler 5-69) & 267-7 (TJ Phillips 112, R N Ten Doeschate 63). Match drawn.
Worksop: Warwickshire 215-4dec (M Ali 66, R Bailey 57no), Nottinghamshire 112-1. Match drawn.

2: Second XI Trophy, Rose Bowl: Hampshire 196 (KJ Latouf 86no), Sussex 197-4 (CD Hopkinson 96 not out). Sussex won by six wickets.

7: Second XI Championship, Wimbledon: Surrey 282 (S Walters 94no, JGE Benning 62, RJ Logan 4-95) & 246 (S Walters 55, JTA Bruce 4-52), Hampshire 157 (DA Kenway 74, JGE Benning 3-27, IDK Salisbury 3-21) & 372-2 (JHK Adams 188no, CC Benham 79, DA Kenway 62no). Hampshire won by eight wickets.
Old Trafford: Yorkshire 257 (RM Pyrah 78, AW Gale 64, SJ Marshall 4-55, AR Crook 4-86) & 154 (SJ Marshall 4-40), Lancashire 313 (PJ Horton 73, GD Cross 68, TM Rees 60) & 100-4. Lancashire won by six wickets.

8: Second XI Championship, Radlett: MCC YC 247 (Wilson 53no, M Ullah 52) & 139 (F Klokker 64, A McGarry 5-22), Essex 329 (J Smith 112, M Pettini 73, N Chowdhury 8-95) & 59-0. Essex won by 10 wickets.
Knowle and Dorridge: Gloucestershire 324 & 270-8dec, Warwickshire 331 & 199-8. Match drawn.
Dunstall: Derbyshire 276 & 111, Leicestershire 296-7dec & 92-3. Leicestershire won by seven wickets.

9: Second XI Trophy, North Perrott: Glamorgan 193-8, Somerset 146. Glamorgan won by 47 runs.

13: Second XI Championship, Morpeth: Durham 209 (CP Schofield 65, C Rushworth 50no, KJ O'Brien 3-40, WRS Gidman 3-39) & 83 (KJ O'Brien 3-17, N Chowdhury 3-14), MCC YC 320 (WRS Gidman 94, CD Thorp 6-68). MCC won by an innings and 28 runs.

14: Second XI Championship, Lady Bay Sports Club: Leicestershire 147 & 273-8 (T New 118), Nottinghamshire 444-7dec. Match drawn.
Second XI Trophy, Neath: Warwickshire 202 (IJ Westwood 40, LC Parker 35, JAR Harris 3-30), Glamorgan 189 (IJ Thomas 60, MR Beacham 42no, IJ Westwood 3-26). Warwickshire won by 13 runs.

15: Second XI Championship, Hove: Sussex 192 (NRK Turk 96) & 144 (JTA Bruce 5-35), Hampshire 538-9dec (DA Kenway 90, KJ Latouf 183, BAC Howell 66). Hampshire won by an innings and 202 runs.

17: Second XI Trophy, Welbeck: Minor Counties 270 (DF Lye 84, DG Court 71), Nottinghamshire 272-4 (SR Patel 113no, WR Smith 63, PJ Franks 53no). Nottinghamshire won by six wickets.

20: Second XI Trophy, Stamford Bridge: Yorkshire 239-6 (JJ Sayers 100), Lancashire 194 (MAK
Lawson 4-51). Yorkshire won by 45 runs.
Harborne: Warwickshire 307-6 (LC Parker 118no, TD Groenewald 49), Gloucestershire 232 (K Ali 51). Warwickshire won by 75 runs.

21: Second XI Trophy, Belper Meadows: Derbyshire 203-8, Leicestershire 204-4 (MT Boyce 85, JK Maunders 81). Leicestershire won by six wickets.
Rose Bowl: Hampshire 307-4 (MJ Brown 137, KJ Latouf 110), Surrey 197. Hampshire won by 110 runs.
Hartlepool: Lancashire 201 (GD Cross 69, DG Barrick 3-56), Durham 202-5 (JB Lewis 90, LE Plunkett 68no, OJ Newby 3-37). Durham won by five wickets.

22: Second XI Trophy, Cheltenham: Worcestershire 318-7 (SM Davies 142, Atiq-ur-Rehman 86), Gloucestershire 321-6 (THC Hancock 123, PD McGlashan 78, K Ali 71). Gloucestershire won by four wickets.

23: Second XI Trophy, Usk: Glamorgan 322-9 (J Hughes 105, MP O'Shea 71, Worcestershire 224 (W Gidman 66, JTP Knappett 56, HT Waters 3-37, IJ Thomas 2-32, MP O'Shea 2-31). Glamorgan won by 98 runs.
Todmorden: Yorkshire 267-7 (JJ Sayers 83, AW Gale 61), Leicestershire 207 (JK Maunders 55, MAK Lawson 5-25). Yorkshire won by 60 runs.

24: Second XI Trophy, Southport: Yorkshire 298-6 (JJ Sayers 128, AW Gale 100, SI Mahmood 4-61), Lancashire 212 (SJ Croft 85, JJ Sayers 4-46). Yorkshire won by 86 runs.
Wycombe: Hampshire 138 (WRS Gidman 4-18, MCC Young Cricketers did not bat. No result.

27: Second XI Trophy, Normandy: Hampshire 183 (DM Rushbrook 49, Azhar Mahmood 3-27), Surrey 187-7 (CJ Salmons 62 no, CP Murtagh 59). Surrey won by three wickets.
Worksop College: Nottinghamshire 299-6 (DJ Bicknell 138, A Sing 76), Middlesex 252 (N Compton 58, WR Smith 4-16). Nottinghamshire won by 47 runs.
Seaton Carew: Durham 312-6 (JJB Lewis 71, CP Schofield 60, J A Lowe 54), Derbyshire 285-9 (LJ Goddard 57, VJ Craven 3-43). Durham won by 27 runs.
Bristol West Indies Cricket Club: Warwickshire 214-9 (NS Poonia 76, TD Groenewald 80no), Gloucestershire 216-4 (THC Hancock 70no). Gloucestershire won by six wickets.
Wormsley: MCC Young Cricketers 162 (NRK Turk 4-34), Sussex 165-3 (RSC Martin-Jenkins 57no). Sussex won by seven wickets.

28: Second XI Trophy, Cardiff: Somerset 230-8 (NJ Edwards 41, DS Harrison 2-39), Glamorgan 231-3 (J Hughes 112no, DD Cherry 48no). Glamorgan beat Somerset by seven wickets.
York: Yorkshire 242-7 (C R Gilbert 61), Derbyshire 243-3 (GM Smith 59, TJ Friend 66, LJ Goddard 59 no). Derbyshire won by seven wickets.
Tonbridge School: Kent 332-5 (DP Fulton 115, JL Denly 52), Hampshire 130 (MJ Saggers 4-35). Kent won by 202 runs.

29: Second XI Trophy, Sunderland: Durham 216-9 (50 overs, GT Park 57, DS Brignull 3-43), Leicestershire 169-5 (26 overs). Leicestershire won by five wickets on D/L method.
Kenilworth: Worcestershire 312-5 (SD Peters 117) Warwickshire 279-6 (IJ Westwood 82). Warwickshire won by 14 runs on D/L method.
Lydney: Glamorgan 177-8, Gloucestershire did not bat. No result.

30: Second XI Trophy, Ealing: Match reduced to 33 overs due to rain. Minor Counties 219-6 (PD Trigo 91, SA Kellett 68), Middlesex 110. Minor Counties won by 109 runs.
Sunderland: Yorkshire 273-8 (PG Holdsworth 66, SM Guy 67, AM Davies 4-29), Durham 253 (GT Park 61). Yorkshire won by 20 runs.
Stirlands: Kent 65-8, Sussex 63-4. Sussex won on D/L method.
Glossop: Lancashire 271-8 (SJ Croft 52), Derbyshire 272-7 (ZK Sharif 63no). Derbyshire won by three wickets.
Taunton: Match reduced to 23 overs. Gloucestershire 216-3 (K Ali 53, G Hancock 56no), Somerset 162-9 (J Averis 4-26). Gloucestershire won by 88 runs on D/L method.
Uxbridge: Surrey 88 (Nadif Chowdhury 4-18), MCC Young Cricketers 89-4. MCC Young Cricketers won by six wickets.

July

1: Second XI Trophy, Kidderminster: Somerset 116 (R Turner 68), Worcestershire 120-2 (S Davies 57no). Worcestershire won by eight wickets.
Farnsfield: Essex 227-8, Nottinghamshire 228-5. Nottinghamshire won by five wickets.
Hinckley: Leicestershire 240-8 (S Clark 71, PW Harrison 53), Lancashire 240-9 (GD Cross 51). Leicestershire won by losing fewer wickets.
Northampton: Minor Counties 117, Northamptonshire 118-6. Northamptonshire won by four wickets.
Bournemouth Sports Club: Kent 84 (MJ Thistle 5-14), Hampshire 87-2. Hampshire won by eight wickets.

4: Second XI Trophy, Maidstone: Sussex 160, Kent 163-4 (NJ O'Brien 56). Kent won by six wickets.
Unsworth: Lancashire 183-9 (35 overs, GD Cross 49), Durham 181-9 (KW Hogg 5-18). Lancashire won by eight runs on D/L method.
Denby: Derbyshire 125 (ZK Sharif 60), Yorkshire 127-6. Yorkshire won by four wickets.
Wickford: Essex 258-5 (WI Jefferson 68, AN Cook 65, ML Pettini 63), Middlesex 245 (RJ Hodges 57). Essex won by 13 runs.
Barnt Green: Worcestershire 102-3, Gloucestershire 11-0. No result (D/L method).
Cheam: Surrey 230-7 (RS Clinton 69), MCC Young Cricketers 103-1 (Mahmudullah 55). MCC Young Crickets won by 38 runs on D/L method.

5: Second XI Trophy, Nelson: Lancashire 147-7 (31 overs, AR Crook 63). Match abandoned.
Bristol West Indies Cricket Club: Gloucestershire v Somerset - match abandoned.

6: Second XI Trophy, Ombersley: Warwickshire 272-5 (L Parker 118), Worcestershire 245-9. Warwickshire won by 27 runs.
County Ground: Northamptonshire 296-6 (S Seadon 104), Essex 213 (TJ Phillips 55). Northamptonshire won by 83 runs.

7: Second XI Trophy, Winchmoor Hill: Middlesex v Northamptonshire - match abandoned.
Horsham: Sussex 197-7 (LJ Wright 54), MCC YC 195. Sussex won by four runs on D/L method.
Milton Keynes: Nottinghamshire 248 (WR Smith 52, PD Trego 4-60, TL Lambert 4-42), Minor Counties 211 (DF Lye 53, PD Trego 50, PJ McMahon 4-20). Nottinghamshire won by 37 runs.
Canterbury: Surrey 214-9, Kent 203-9 (NC Saker 4-41). Kent won by one wicket on D/L method).
Chester Boghton Hall: Lancashire 314-5 (SJ Croft 142, GD Cross 65), Derbyshire 222-9. Lancashire won by 92 runs.
Grace Road: Durham 204 (DS Brignull 4-35), Leicestershire 183 (TJ New 88, DJ Barrick 4-29). Durham won by 21 runs.

8: Second XI Trophy, Sandiacre: Derbyshire 177, Durham 179-2 (BW Harmison 71no, G J Pratt 66no). Durham won by eight wickets.
Milton Keynes: Minor Counties 223-8, Essex 147. Minor Counties won by 76 runs.
Leicester: Yorkshire 194, Leicestershire 197-5. Leicestershire won by five wickets.
Uxbridge: Nottinghamshire 264 (W R Smith 95, A Singh 55), Middlesex 227
(BA Godleman 50, NRD Compton 55). Nottinghamshire won by 37 runs.
Bournemouth: Hampshire 226-9 (JJ McLean 48), MCC Young Cricketers 227-5 (WRS Gidman 78 no). MCC Young Cricketers won by five wickets.
Old Hill: Glamorgan 207-9, Worcestershire 210-7. Worcestershire won by three wickets.
Walmley: Warwickshire 277-8 (T D Groenewald 55no, Poonia 46), Somerset 211 (Hawk 46). Warwickshire won by 66 runs.

11: Second XI Trophy, Hinckley: Derbyshire 213, Leicestershire 217-5 (Aftab Habib 82no). Leicestershire won by 5 wickets.
Billericay: Nottinghamshire 264-6 (D Alleyne 108), Essex 192 (M L Pettini 43, PJ McMahon 4-34). Nottinghamshire won by 72 runs.
Banstead: Kent 300-4 (MA Carberry 124, RS Ferley 69), Surrey 177 (CJ Salmons 56). Kent won by 123 runs.
Stamford Bridge: Yorkshire 262-9, Durham 253 (GT Park 76, D Thorpe 81, DS Lucas 4-34, CEW Silverwood 3-38). Yorkshire won by nine runs.

12: Second XI Trophy, Beckenham: MCC YC 269-8 (K J O'Brien 68no), Kent 270-5 (JL Denly 111, R S Ferley 50). Kent won by 5 wickets.
Second XI Championship, Rose Bowl: Hampshire 116 (Rudge 7/46) & 366 (TG Burrows 122 no), Gloucestershire 238 (Balcombe 6/47) & 245/7 (K Ali 110 no). Gloucestershire win by 3 wickets
Panteg: Glamorgan 345/7 dec (MP O'Shea 100 no) & 324/3 dec (IJ Thomas 165 no, RN Grant 107), Worcestershire 304/6 dec (DKH Mitchell 150 no) & 321/7 (SD Peters 76). Match Drawn

13: Second XI Championship, Middleton: Leicestershire 260 & 231 (G Thompson 4-41), Lancashire 570-8 dec. Lancashire win by an innings and 79 runs
Lady Bay Sports Club: Surrey 212 & 318, (A J Hood 61), Nottinghamshire 517 & 4-1. Match drawn
Chesterfield: Derbyshire 296 & 308-8 dec (B J France 138, T J Friend 55), Yorkshire 497 (S M Guy 155). Match drawn
Second XI Trophy, Bishop’s Stortford: Essex 169 (T Westley 42, A P Grayson 42, T M Baker 4-18), Northamptonshire 146 (R A White 40, J Ahmed 4-18). Essex won by 23 runs
Taunton: Warwickshire 242-9 (S J P Moreton 100, W J Durston 3-59, M Parsons 3-23), Somerset 243-8 (A B Suppiah 83, W J Durston 55, M M Ali 3-47). Somerset won by two wickets

14: Second XI Trophy, Milton Keynes: Northamptonshire 142, Minor Counties 143-6 (DF Lye 52no). Minor Counties won by 4 wickets.
Shenley: Middlesex 253 (J W M Dalrymple 55), Essex 253-5 (R N ten Diescate 85no, T J Phillips 56). Match tied - Essex won by losing fewer wickets
Vine Lane: MCC YC 213, Kent 216-5. Kent won by 5 wickets.

18: Second XI Trophy, Horsham: Hampshire 236-6 (JHK Adams 60, LR Prittipaul 98), Sussex 237-3 (CD Hopkinson 53, TR Ambrose 88no). Sussex won by seven wickets

19: Second XI Championship, Whitgift School: Surrey 342/5 dec (CP Murtagh 108) & 319/3 dec (CP Murtagh 110, RJ Hamilton-Brown 103 no), Yorkshire 266 & Yorkshire 396/4 (CR Taylor 154 no). Yorkshire win by 6 wickets
Coggleshall: Essex 375/9 dec (TJ Phillips 190) & 312/5 dec (V Chopra 157, TJ Phillips 56*), Hampshire 357/8 dec (JJ McLean 133*) & 264 (RK Morris 81). Essex win by 66 runs
Second XI Trophy, Papplewick & Linby CC: Northamptonshire 157 (Shreck 5/31), Nottinghamshire 161/2 25.5 overs (WR Smith 82 no). Nottinghamshire win by 8 wickets

20: Second XI Championship, Maidstone: Middlesex 394-5dec (AJ Nambiar 113) & 198-9dec (CJ Wright 72), Kent 334-3dec (RS Ferley 143no) & Kent 259-5 (JC Tredwell 99). Kent won by 5 wickets.
South Northumberland: Nottinghamshire 613-6 dec (Smith 293, Clough 68 no, Alleyne 64, Singh 62), Durham 214 (Shreck 3-41, McMahon 3-44, Hodgkinson 3-60) & 264 (Patel 6-55). Nottinghamshire won by 135 runs.
Liverpool (Aigburth): Derbyshire 281 (Smith 4-25, Hogg 3-39) & 314-9 (Hogg 3-33, Croft 2-15, Steven Crook 2-31), Lancashire 377 (Croft 82, Hogg 59, Cross 55, Steven Crook 47). Match drawn.
Second XI Trophy, Taunton: Worcestershire 273-8 (S Peters 133, R Johnson 3-38, M Parson 3-48), Somerset 251-9 (W Durston 58). Worcestershire won by 22 runs.

22: Second XI Trophy, Horsham: Surrey 161 (S J Walters 80), Sussex 162-2 (C D Nash 89no). Sussex won by 8 wickets.
Coggleshall: Minor Counties 246-7 (Ahmed 4-16), Essex 247-3 (TJ Phillips 84no). Essex won by 7 wickets.

26: Second XI Championship, Stamford Bridge: Worcestershire 283 & 184-3, Yorkshire 222. Match drawn.

27: Second XI Championship, Purley: Kent 319-9dec (KJ Jones 85, RJA Malcom 72, JGE Benning 5-90) & 69-2dec, Surrey 41-2dec & 161 (RJA Malcom 5-51). Kent won by 186 runs.

August

2: Second XI Championship, Sophia Gardens: Glamorgan 309 & 282-8dec (SD Thomas 57, CR James 56, M Parsons 4-80), Somerset 307-6 & 108-3. Match drawn.

3: Second XI Championship, Stirlands CC: Surrey 386-9 (AJ Hodd 126no, CP Murtagh 69, IDK Salisbury 61, OP Rayner 4-86) & 283-6dec (JGE Benning
79, S J Walters 80), Sussex 303-5dec (CD Nash 119no, CP Schofield 67, SA Heather 63) & 236 (SA Heather 59, SJ King 5-84). Surrey won by 130 runs.

8: Second XI Trophy, Headingley: Yorkshire 255-9 (RM Pyrah 81, CR Taylor 73, CE Shreck 4-36),
Nottinghamshire 256-7 (DJ Bicknell 59, JA Mierkalns 50). Nottinghamshire won by three wickets.

10: Second XI Championship, Dunstall:
Warwickshire 171 (S Reddish 56, N Walker 5-33) & 266 (F Klokker 71, N Poonia 65), Derbyshire 632 (Z Sharif 63, C Bassano 62) & 79-6. Derbyshire won by four wickets.

Vine Lane: Sussex 331-8dec (K R Singh 131) & 303-7dec (SA Heather 106), Middlesex 298-4dec (EJG Morgan 143, NRD Compton 69) & 291-7 (BA Godleman
132, DC Nash 69, OP Rayner 5-52). Match drawn.

Headingley: Yorkshire 376-6dec & 199-4dec (AW Gale 88). Nottinghamshire 293 & 151-2 (RJ Warren 62). Match drawn.

Buy county tickets

Buy tickets to see county cricket, or become a member of your local county - full details and links

Watch county highlights

Watch highlights from NatWest T20 Blast, LV= County Championship, Royal London One-Day Cup action on ecb.co.uk