Join TwelfthMan now!

Second XI results - 2006

(dates indicate start of match)

April

19: Second XI Championship, Radlett
Middlesex 298 (G Goudie 72no, CD Whelan 65) and 193-3 (EJG Morgan 66, NRD Compton 54); MCC Young Cricketers 201 (CT Peploe 7-60). Match drawn.

24: Second XI Championship, Old Trafford
Nottinghamshire 333-6dec and 236-8dec (J Mierkalns 73no); Lancashire 239 all out and 333-6 (GD Cross 81no, KR Brown 76). Lancashire won by four wickets.

25: Second XI Championship, Stamford Bridge
Yorkshire 403-2 dec and 195-6 dec; Durham 259 and 147-5. Match drawn.

26: Second XI Championship, Hove
MCC Young Cricketers 127 and 220-3 (B J Wright 86no); Sussex 390. Match drawn.

May

3: Second XI Championship, Belper Meadows
Derbyshire 395 & 188-2dec (G Wagg 99no); Nottinghamshire: 273 & 191. Derbyshire won by 119 runs.

8: Second XI Championship, Derby
Derbyshire 300-5dec (G Wagg 89, B J France 60) & 150-7dec; Yorkshire 151-9dec & 117 (A Gray 5-23). Derbyshire won by 182 runs.

9: Second XI Championship, The Rose Bowl
Warwickshire 202 & 301 (N S Poonia 63, J A Tomlinson 3-86, D A Griffiths 3-104, L A Dawson 2-47); Hampshire 501-7dec & 3-1. Hampshire won by nine wickets.

9: Second XI Championship, The Brit Oval
Surrey 353-7dec (L Evans 137, S J Walters 88) & 238-5 dec (L Evans 72, S Pope 56no); Essex 204 (V Chopra 65) & 191 (W I Jefferson 108no). Surrey won by 196 runs.

23: Second XI Championship, York
Yorkshire 163 and 283; Surrey 197 and 216 (A Harinath 56). Yorkshire won by 33 runs.

30: Second XI Championship, Kidderminster
Warwickshire declared 2nd innings 225-2 (M Powell 81), Worcester 218 (D Mitchell 79). Warwickshire won by 116 runs.

30: Second XI Championship, Uxbridge
Essex 242 (GR Napier 83, CT Peploe 4-51) and 442 (WI Jefferson 182, GW Flower 118, MS Westfield 71no, CJC Wright 4-64); Middlesex 420 (PN Weekes 107, SAM Levy 99, EJG Morgan 76, BA Godleman 50) and 110-4. Match drawn.

June

13: Second XI Championship, Knowle & Dorridge
Warwickshire 362-4dec (NS Poonia 109, LC Parker 169no); Surrey 184 (SJ Walters 86, AJ Shantry 7-35) and 264 (ZK Sharif 61no). Match drawn.

13: Second XI Championship, Headingley
Northamptonshire 336 and 95; Yorkshire 265 and 168-2 (JJ Sayers 64no). Yorkshire won by eight wickets.

14: Second XI Championship, Blackpool
Gloucestershire 154 and 259; Lancashire 267 and 147-8 (L Proctor 71). Lancashire won by two wickets.

29: Second XI Trophy, Tonbridge School
Sussex 255-5 (NRK Turk 91, AJ Hodd 58, CD Nash 53); Kent 226 (CD Nash 6-49). Sussex won by 29 runs.

29: Second XI Trophy, Ealing
Middlesex 184-9 off 50 overs (AB London 54); Minor Counties 186-1 off 40 overs (J Trower 88no, SA Kellett 51). Minor counties won by nine wickets.

29: Second XI Trophy, Ebbw Vale
Glamorgan 232 (RE Watkins 63, RE Harries 50, WRS Gidman 4-46); Worcestershire 221-8 (DC Shirazi 58, WRS Gidman 43). Glamorgan won by 11 runs.

29: Second XI Trophy, Trent College
Essex 307-5 (V Chopra 111, GW Flower 80) Nottinghamshire 308-5 (RJ Warren 102, WR Smith 74, D Alleyne 51). Nottinghamshire won by five wickets.

30: Second XI Trophy, The Rose Bowl
Hampshire 224-9 (JA Hayward 72, RE King 45, NC Saker 4-66); Surrey 205 (RS Clinton 54, RE King 3-20, LA Dawson 2-26, CRM Freeston 2-27, DJ Balcombe 2-37). Hampshire won by 19 runs.

30: Second XI Trophy, Radlett CC
MCC Young Cricketers 351-7 (DJ Malan 136, WTS Porterfield 53, WRS Gidman 51); Kent 313 (DJ Birch 114, RS Ferley 69). MCC cricketers won by 38 runs.

July

3: Second XI Trophy, Bournemouth Sports Club
Kent 168 (DJ Birch 86, DA Balcombe 4-35); Hampshire 169-1 (M J Brown 73no, JHK Adams 60no). Hampshire won by nine wickets.

4: Second XI Trophy, North Perrott
Warwickshire 296-7 (T Ambrose 104, TD Groenbweld 67no); Somerset 300-4 (AV Suppiah 62, JC Hildreth 91no, P Trego 54no). Somerset won by six wickets.

4: Second XI Trophy, Normandy
Hampshire 231 (BAG Howell 52); Surrey 232-5 (RS Clinton 120). Surrey won by five wickets.

4: Second XI Trophy, Northampton
Northamptonshire 286-9 (M Nelson 77, P McMahon 4-49); Nottinghamshire 152-2 (W Sabey 75no). Northamptonshire won by 13 runs D/L.

4: Second XI Trophy, Stamford Bridge
Yorkshire 328-6 (RM Pyrah 118no, CR Gilbert 59); Leicestershire 303 (DW Harrison 127). Yorkshire won by 25 runs.

5: Second XI Trophy, Milton Keynes
Minors Counties 183-7 (PR Carter 50, GR Napier 4-24); Essex 151-7. Essex won by six runs D/L.

5: Second XI Trophy, Richmond
Nottinghamshire 260-3 (F Du Plessis 114no, DC Sharazi 58, RJ Warren 55); Middlesex 226 (BJM Scott 68no). Nottinghamshire won by 34 runs.

5: Second XI Trophy, Beckenham
MCC Young Cricketers 220-9 (WTS Porterfield 92); Kent 216-8 (P Dixey 65). Kent won by two wickets D/L.

5: Second XI Trophy, Old Hill
Gloucestershire 158; Worcestershire 160-7. Worcestershire won by three wickets.

6: Second XI Trophy, Bradford & Bingley
Durham 196 (DJ Barrick 86); Yorkshire 201-4 (SM Guy 73no, JJ Sayers 59, Adil Rashid 50). Yorkshire won by six wickets.

6: Second XI Trophy, Reigate
Sussex: 219-9 (MNW Spriegel 5-42); Surrey: 196. Sussex won by 23 runs.

6: Second XI Trophy, Dorridge
Somerset 142 (AI Gait 65, N Tahir 5-25); Warwickshire 97-5 (20 overs). Warwickshire won by 15 runs D/L.

7: Second XI Trophy, Radlett
MCC Young Cricketers 270-4, 36 overs (M N Eisakhil 110no, K J F Jones 73); Sussex 235, 30.1 overs. MCC Young Cricketers won by 32 runs.

10: Second XI Trophy, Chelmsford
Essex 139 (JD Middlebrook 43); Middlesex 143-8. Middlesex won by two wickets.

10: Second XI Trophy, Welbeck
Northamptonshire 187; Nottinghamshire 189-8. Nottinghamshire won by two wickets.

10: Second XI Trophy, Harborne
Worcestershire 351-9 (S Davies 182, W Gifford 61, DHK Mitchell 55); Warwickshire 352-5 (MM Ali 119, NS Toonia 70, LC Parker 57). Warwickshire won by five wickets.

11: Second XI Trophy, Horsham
Hampshire 235-6 (JP Crawley 78, MJ Brown 78, CD Nash 6-45); Sussex 199 (CD Nash 73, JAG Green 55, LA Dawson 4-42). Hampshire won by 36 runs.

12: Second XI Trophy, Usk
Warwickshire 303-4, 50 overs (NS Poonia 102, JO Troughton 70); Glamorgan 169, 38.2 overs (DD Cherry 37, IJ Westwood 5-44). Warwickshire won by 134 runs D/L

12: Second XI Trophy, Northampton
Northamptonshire 250-8 (Peters 86, Searles 60no); Middlesex 253-5 (Smith 106no). Middlesex won by 5 wickets.

12: Second XI Trophy, Canterbury
Hampshire 356-5 (MJ Brown 144, JHK Adams 130); Kent 352-7 (DI Stevens 125). Hampshire won by 4 runs.

12: Second XI Trophy, Bristol
Gloucestershire 171 (JR Levitt 53); Somerset 176-2 (AV Suppiah 85no). Somerset won by eight wickets.

13: Second XI Trophy, Milton Keynes
Northamptonshire 235 (RA White 75, AI Gait 60, TL Lambert 4-39); Minor Counties 236-4 (TD Fray 105no). Minor Counties won by six wickets.

13: Second XI Trophy, Canterbury
Kent 210 (RS Ferley 78, J Ormond 4-40); Surrey 208 (ZK Sharif 53). Kent won by two runs.

14: Second XI Trophy, Leamington
Glamorgan 217-8 (WD Bragg 63); Warwickshire 221-2 (MM Ali 99, MJ Powell 96no). Warwickshire won by eight wickets.

14: Second XI Trophy, Milton Keynes
Nottinghamshire 229 (SR Patel 100, PJ Franks 52, TL Lambert 5-41); Minor Counties 230-7 (APW Allen 50no). Minor Counties won by three wickets.

14: Second XI Trophy, Bournemouth
Sussex 178-9 (SA Heather 63, MI Tahir 38no, DJ Balcombe 2-35, GA Lam 2-34, LA Dawson 2-30); Hampshire 179-5 (JJ McLean 71, TG Burrows 52no, Tahir 2-24, P Edwards 2-16). Hampshire won by five wickets.

14: Second XI Trophy, New Road
Somerset 187-6; Worcestershire 191-3 (E Foster 70no). Worcestershire won by seven wickets.

18: Second XI Championship, Stirlands
Sussex 332 (CD Nash 75, SA Heather 150) and 185-5 (NRK Turk 57); Warwickshire 180 (NS Poonia 60, TMJ Smith 6-57) and 270 (MJ Powell 86, TMJ Smith 4-57, ZK Sharif 4-69). Sussex won by 67 runs.

18: Second XI Championship, Coggeshall
Essex 237 (TB Huggins 82, Mohammed Ali 6-25) and 325-3dec (TB Huggins 154no, T Westley 51, DJ Hammond 72); Middlesex 240 (DJ Malan 69, BA Godleman 72, T Westley 5-18) and 263 (SAM Levy 55, BJM Scott 64, T Westley 4-73, T Tavarasa 4-55). Essex won by 59 runs.

18: Second XI Trophy, Milton Keynes
Minor Counties 275-3 (S Kellett 102); Northamptonshire 277-2 (S Peters 144no). Northamptonshire won by eight wickets.

25: Second XI Championship, Belper Meadows
Derbyshire 391 and 109-2 (B France 64no); MCC Young Cricketers 211 and 288 (J Hughes 90, W Gidman 84). Derbyshire won by eight wickets.

26: Second XI Championship, Sutton
Nottinghamshire 146 (TJ McMahon 52, JW Dernbach 43) and 382 (DC Shirazi 94no, SR Patel 73, CP Schofield 5-115); Surrey 443 (A Harinath 157, SJ Walters 137) and 87-3. Surrey won by seven wickets.

26: Second XI Championship, Beckenham
Essex 305 (GD James 56, CJ Swainland 52no, CR Hemphrey 4-37) and 292-3dec (TB Huggins 138no, WI Jefferson 79); Kent 275-7dec (RH Joseph 102, SM Mills 58) and 323-3 (DP Fulton 111no, RJ Malcolm 64no). Kent won by seven wickets.

August

1: Second XI Championship, The Rose Bowl
Essex 288 and 145 (JA Tomlinson 3-41, DA Griffiths 2-12, BV Taylor 2-25, DJ Balcombe 2-25); Hampshire 303-5dec and 134-3 (MST Stokes 67no). Hampshire won by seven wickets.

1: Second XI Championship, North Perrott
Somerset 419 (Kieswetter 107) and 209; Gloucestershire 396 (J Dean 102, D Brown 93, J Thompson 89) and 234-4 (D Brown 76no). Gloucestershire won by six wickets.

7: Second XI Trophy, The Rose Bowl, Semi-Final
Hampshire 171 (MST Stokes 75, N Tahir 3-29, NA Warren 3-13, S Hole 2-26); Warwickshire 174-9 (JO Troughton 73no, LC Parker 33, DA Griffiths 5-40). Warwickshire won by one wicket.

9: Second XI Championship, Taunton
Yorkshire 495-5 and 270-2 (A Gale 123); Somerset 363 and 224-5. Match drawn.

9: Second XI Championship, Lady Bay Sports Club
Notts 362-7dec and 303-8dec (S Du Plessis 72, WR Smith 53, PJ Wilshaw 51); Kent 302-6 and 364-8 (HL Denly 116, DJ Birch 96). Kent won by two wickets.

9: Second XI Championship, The Rose Bowl
Hampshire 364-8dec and 277-3dec (MJ Brown 118, KJ Latouf 81, JJ McLean 33no); Surrey 311-7dec and 270-7 (CEJ Thompson 62, RS Clinton 66, MMW Spriegel 71no, GA Lamb 3-55, LA Dawson 2-46). Match Drawn.

9: Second XI Championship, Lady Bay Sports Club
Notts 362-7dec and 303-8dec (S Du Plessis 72, WR Smith 53, PJ Wilshaw 51); Kent 302-6 and 364-8 (HL Denly 116, DJ Birch 96). Kent won by two wickets.

9: Second XI Championship, The Rose Bowl
Hampshire 364-8dec and 277-3dec (MJ Brown 118, KJ Latouf 81, JJ McLean 33no); Surrey 311-7dec and 270-7 (CEJ Thompson 62, RS Clinton 66, MMW Spriegel 71no, GA Lamb 3-55, LA Dawson 2-46). Match Drawn.

15: Second XI Championship, Merchant Taylor’s School, Northwood
Somerset 360-9 dec (I D Blackwell 126, P D Trego 78) and 24-0; Middlesex 340-5dec (DM Housego 136no, BA Godleman 77, N Jadav 68no). Match drawn.

15: Second XI Championsip, Panteg
Glamorgan 422-7dec & 73-4; Leicestershire 338-9dec (NGE Walker 77, TJ New 59). Match drawn

16: Second XI Championship, Stirlands Cricket Club, Chichester
Derbyshire 128 (LJ Wright 5-16) and 239 (T Lungley 97; RJ Kirtley 7-31); Sussex 303 (CD Nash 61, NRK Turk 59) and 65-4. Sussex won by six wickets.

21: Second XI Championship, Southgate
Derbyshire 153 (MA Sheikh 69, CT Peploe 4-39, S Tailor 4-16) and 384-9 (DJ Redfern 96); Middlesex 400-6dec (BL Hutton 165 not out, DM Honsego 161). Match drawn.

22: Second XI Championship, Canterbury
Kent 429-4 dec (NJ Dexter 164, JL Denly 80, JC Treadwell 62 not out); Worcestershire 242-8 (E J Foster 56). Match drawn.

22: Second XI Championship, Wimbledon
Surrey 206-9dec (GC Wilson 56no, CP Murtagh 52) & 241 (CP Murtagh 64, LJ Vinter 6-52) & 6-0. Match drawn.

29: Second XI Championship, Uxbridge
Yorkshire 313-7dec (AW Gale 92, GL Brophy 92, S Tailor 4-46) & 229 (GL Brophy 79, REM Williams 5-58); Middlesex 250-9dec (DJ Malan 55, SAM Levy 80, ND Thornicroft 4-70) & 294-2 (DJ Malan 141no, BA Godleman 59). Middlesex won by eight wickets.

29: Second XI Championship, The Rose Bowl
Hampshire 327-9dec & 281-4dec (MJ Brown 111, GA Lamb 53, TG Burrows 80no); Kent 254 & 259 (NJ Dexter 59, DI Stevens 60, DJ Balcombe 3-66, GA Lamb 3-66, DA Griffiths 2-43). Hampshire won by 95 runs

30: Second XI Championship, Warmley
Warwickshire 422-7dec & 177-7dec (JO Troughton 65); Durham 353-8 dec & 234-9 (WRS Gidman 67, AS Miller 4-41). Match drawn.

30: Second XI Championship, Warmley
Warwickshire 422-7dec & 177-7dec (JO Troughton 65); Durham 353-8 dec & 234-9 (WRS Gidman 67, AS Miller 4-41). Match drawn.

September

4: Second XI Trophy final, Headingley Carnegie
Warwickshire 326-9 (NS Poonia 101, JO Troughton 80, MM Ali 63, G Norton 5-54, MAK Lawson 3-64); Yorkshire 233 (DJ Wainwright 70no, SM Guy 64, N Tahir 4-35, IJ Westwood 3-59). Warwickshire won by 93 runs.

6: Second XI Championship, Kenilworth Gardens
Hampshire 297 and 259 (GA Lamb 112); Warwickshire 444 and 116-6 (JA Tomlinson 5-34). Warwickshire won by four wickets.

6: Second XI Championship, Beckenham
Kent 333 (JL Denly 166, NJO'Brien 54, MN Spriegel 7-85) & 365-3 dec (WTS Porterfield 144, SM Mills 115, JL Denly 55); Surrey 393 (CP Murtagh 108, MN Spriegel 96) & 235 (RA Aga 73, J Martin 50, JL Denly 6-89). Kent won by 70 runs.

11: Second XI Championship, Notts Sports Club
Somerset 246 & 267; Nottinghamshire 222 & 240 (JA Mierkalns 67, MHA Footitt 57). Somerset won by 51 runs.

Buy county tickets

Buy tickets to see county cricket, or become a member of your local county - full details and links

Watch county highlights

Watch highlights from NatWest T20 Blast, LV= County Championship, Royal London One-Day Cup action on ecb.co.uk