RSS feeds from ecb.co.uk

ECB National Club Championship news RSS

Dancing in the street

National Club Championship logo

Chester-le-Street have their eyes fixed firmly on more glory in the ECB National Club Championship after being paired with Northern in the last-16.

The Durham side, who won the competition in 2009, ousted holders South Northumberland in the regional final last weekend and will host Merseyside opposition Northern with a place in the quarter-finals on offer.

Usman Afzaal

West Indian Cavaliers can call upon former Surrey, Nottinghamshire and England batsman Usman Afzaal

Another team who look a good bet are West Indian Cavaliers who boast two former internationals - Pakistan off-spinner Saqlain Mushtaq and ex-England batsman Usman Afzaal - in their ranks.

They will travel to Cheshire outfit Hyde in the next round hoping to extend their impressive run in this year's competition.

Two teams who have gone close in recent years will be hoping to go further this time around.

Ealing, runners-up last year, make the journey to Bridgwater while Shrewsbury, who were eliminated in the semi-finals in 2009, will meet either Prestwich or Darwen.

One side who might not have expected to reach the last-16 are Sussex side Roffey who face a home tie against Cambridge Granta.

All ties are due to be played by 17th July.

2011 Roll of Honour

Double Centurion

206* Nitin Sehgal - High Wycombe v Stanmore

Centurions

161* Neil Thurgood – Bashley v Harrow Town
161 Nick Baker – Bashley v Harrow Town
153 Christopher Binnie - Downend
143* Chris Tipper - Northern v Bootle
142* Tim Gruijters - Warmley v Smethwick
140* Robert Woolley - Hyde v East Bierley
140 Alex Range – South Hampstead
139 Chris Barrow – Farnworth Social Circle v Heaton
139* Allan Worthy – Blaydon
134* Usman Afzaal - West Indian Cavaliers v Sandiacre Town
133* David Hemp – Knowle & Dorridge
133 Dan Lincoln – Finchampstead
129 James Dawson – Stone v Kenilworth Wardens
128 Lee Goodard – East Bierley v Alfreton
127 Paul Burdett – Mansfield Hosiery Mills v Doncaster
127 Vic Craven – Harrogate v Stockton
124 Chris Tipper - Northern v Morecombe
121 Adam Roylane – Grappenhall v Fordhouses
115* Oliver Swann - Sandiacre Town v Cleethorpes
114 Alexander Williams – Tunbridge Wells
112* Robert Tidey – Hampstead
112 James Keightley – Teddington
111 Craig Gallagher - Horsham v Bexhill
110 Oliver Wilkin - Ealing v Havant
109 Shaun Cousens – Malden Wanderers v Osterley
108* Gordon Whorlow – Buckhurst Hill
108 Ben Jeffrey - Ashtead v Tunbridge Wells
108 Neil Gladwin – Saffron Walden
106 Ben Slater – Chesterfield
106 Mike Norris - Roffey v Spencer
105 Nathan Hawkes - Banbury v Stanmore
104* Jonathan Rickard – Stockton
103* Chris Booth - Walmley v Grappenhall
103 Lewis Hill – Lutterworth
103 James Redwood – Brentwood
103 Andy Roberts – Glastonbury
102 Harvey Wilson – Little Lever
101 William Root – Sheffield Collegiate v Sandiacre
101 Ben Ackland – Cambridge Granta
101 Jaden Hatwell – Swardeston
101* Julian Russell – Colchester & East Essex
100 Douglas Rice – Cambridge Granta
100 Adam Mitchell – Corsham

Best bowling

6 - 11 Maroof Azam - Smethwick v Moddershall
6 - 18 Lloyd Davies - Bath v Keynsham
6 - 19 Paul Bradshaw - Vauxhall Mallards v Chingford
6 - 28 Ryan McKendry – York
5 - 11 Alan Duand – Alder
5 - 15 Jeremy Ord - Havant v Bashley
5 - 17 Chris Sketchley - High Wycombe v Stanmore
5 - 17 M. Smith – Bamford Fieldhouse
5 - 22 Tom Gibson - Prestwich v Farnworth
5 - 34 Gert Maartens – Morecombe
5 - 35 Robert Halliwell – Highfield
5 - 37 Elliot Green - Shrewsbury v Wolverhampton
5 - 37 Aaron Jeavons – Wolverhampton
5 - 37 Ritchie Bresnan - Townville v Chesterfield
5 - 45 Michael Churchill - Tunbridge Wells v Preston Nomads
5 - 48 James Harris – Caythorpe
5 - 63 Rob Stanworth – Harrogate v Stockton